Objektiv pro selektivní ostrost, elektronická stativová hlava za pár babek a ultrazoom který snad ani nejde využít, to je jen náznak dnešního koktejlu. Jo a kdyby vás zajímalo, jak vypadá země z vesmíru, tak na to taky klikněte.
Novinku pro kreativní fotografy, kteří rádi experimentují představila společnost Lensbaby, její výrobky patřily zpočátku spíše mezi kuriozity, postupem času však začaly být stále lepší a lepší a v uplynulých dnech byla představen objektiv Sweet 35. Objektivy Lensbaby jsou charakteristické tím, že umožňují pracovat se selektivní ostrostí díky náklonu předního optického členu.
Dřívějším generacím objektivů byla vytýkána clona v podobě kovových kroužků s různým průměrem otvoru uprostřed. Novinka je vybavena klasickou irisovou clonou s 12 lamelami, což zaručí kruhový otvor i při vyšším zaclonění. Ohnisková vzdálenost objektivu je 35 mm a jeho hlavní deviza tzv. sweet spot pokrývá při cloně F2,5 celkem 15 % plochy snímku a při cloně F22 pak tvoří 40% plochy snímku.
Pro fotografy, kteří snímají v náročných podmínkách, kdy se vystavují velkému nebezpečí anebo je snímání velmi komplikované, je určena novinka od společnosti Gitzo. Ta představila novou stativovou hlavu s názvem Athena. Nejedná se ovšem o ledasjakou hlavu, ale o motorickou, dálkově řízenou hlavu stativu. Zařízení je vybaveno automatickým vyrovnávacím systémem, dálkovým ovládáním motoru pro nastavení pozice ve třech osách. Součástí je také software pro přesné nastavení pozice fotoaparátu a také pro kontrolu záběru. Propojení je možné síťovým kabelem anebo bezdrátově. Jediným výrazným nedostatkem je cena, za kterou můžete pořídit nový automobil.
Poměrně nečekanou novinku na poli digitálních fotoaparátů představil Olympus, od nějž málokdo čekal další dávku digitálů, poté co uvedl profikompakt XZ-1. Nový digitál patří do kategorie ultrazoomů, disponuje čtyřiadvacetinásobným optickým zoomem s rozsahem 25 až 600 mm a snímačem o rozlišení 16 Mpx. Specialitou fotoaparátu je tzv. multinahrávání, kdy je díky duálnímu obrazovému procesoru možné ve stejný okamžik natáčet full HD video a fotografovat při plném 16Mpx rozlišení. Olympus SZ-30MR by se měl objevit na truh ve velmi brzké době.
Jestli máte rádi fotografie, které dokáží zachytit celek z nadhledu, pak by se vám určitě mohly líbit snímky, které pořídili účastníci amerického vesmírného programu. Výběr těch nejlepších najdete v galerii na Flickru. Ačkoliv se jedná o snímky z vesmíru, věřím že pro vás budou inspirativní alespoň z hlediska jiného pohledu na svět a otevření očí při hledání abstraktivních témat a motivů.
O tom, že fotografové National Geographicu jsou mistry ve svém oboru a jejich snímky jsou úchvatné, není třeba pochybovat. Snímků je však tolik, že bychom u nich mohli sedět několik dnů a nasávat inspiraci. Alespoň malou ukázku přinášíme z treku po Aljašce. Na webu National Geographic najdete fotografií mnohem více, ovšem pozor, jejich prohlížení je silně návykové.
Když se spojí šikovný fotograf s talentovaným okem a dobře provedená postprodukce, mohoubýt výsledkem nevídané fotografie či spíše fotografické obrazy. Něčeho podobného se podařilo dosáhnout fotografovi jménem Leszek Bujnowski.
A na závěr opět něco hudby ku příjemnému poslechu.
A pokud máte raději něco tvrdšího, tak tady to je v netradičním kabátu
Petr Březina
Milujemefotografii.cz
Páteček: máme vítěze fotosoutěže
Páteček: World Press Photo 2011
Páteček: Hledání fotografů
Milujeme fotografii využívá WordPress MU a běží na Blog.zive.cz. Vytvořte si svůj vlastní blog
Sledování přes RSS: články
a komentáře